آیا تعریق باعث ریزش مو می‌شود؟ + راه‌های پیشگیری – نسترن آرا

آیا عرق کردن باعث ریزش مو می شود؟ بله این موضوع صحیح است. مردم معمولا بر این باورند که تعریق زیاد برای سلامتی آنها مفید است. با این حال، چنین نیست. اگرچه تعریق روش خوبی برای از بین بردن مواد زائد و سموم است، اما تعریق بیش از حد به دلیل وجود اسید لاکتیک در تعریق می تواند به پوست سر و مو آسیب برساند. موضوع مقاله: آیا تعریق باعث ریزش مو می‌شود؟.

چگونه عرق کردن باعث ریزش مو می شود؟

آیا عرق می تواند باعث ریزش مو شود؟ از یک طرف، مطالعاتی وجود دارد که نشان داده است وقتی اسید لاکتیک موجود در عرق با کراتین موجود در مو مخلوط می شود، منجر به آسیب و ریزش مو می شود. این یکی از دلایلی است که تا حدودی ممکن است هنگام عرق کردن یا درست بعد از آن احساس ریزش مو داشته باشید.

چگونه عرق کردن باعث ریزش مو می شود؟

از سوی دیگر، غدد عرق عرق ترشح می‌کنند که با باکتری‌هایی که قبلاً روی پوست سر جمع شده‌اند مخلوط می‌شود و منجر به ایجاد عفونت‌های قارچی می‌شود . این وضعیت غیربهداشتی به گفته بسیاری از محققان منجر به ریزش مو می شود.

منطق دیگری وجود دارد که چرا عرق می تواند منجر به ریزش و ریزش مو شود . می گوید زمانی که ما از طریق غدد عرق روی پوست سر عرق می کنیم، منجر به کم آبی تارهای مو می شود. این می تواند دلیل دیگری برای ریزش مو با تعریق باشد. هنگامی که عرق با پوسته های روی پوست سر مخلوط می شود، می تواند منافذ را مسدود کرده و فولیکول های مو را غیرفعال کند. این نیز می تواند تا حد زیادی منجر به ریزش مو شود. موضوع مقاله: آیا تعریق باعث ریزش مو می‌شود؟.

پیشگیری از ریزش مو از طریق تعریق

اکنون که مشخص شده است که عرق و ریزش مو تا حدی با هم مرتبط هستند، قدم بعدی این است که بدانید چگونه می توانید از چنین موقعیت هایی به روشی موفق و بدون زحمت جلوگیری کنید. بررسی کنید که چگونه:

پیشگیری از ریزش مو از طریق تعریق

۱- برس زدن مو به گردش خون و همچنین دور نگه داشتن عرق کمک می کند. این یکی از راه هایی است که می توانید از ریزش مو جلوگیری کنید. با فشار دادن به نقاط فولیکول های مو رشد مو را افزایش می دهد.

۲- بخار را روی موها بزنید. این به باز کردن منافذ کمک می کند و در نتیجه آلودگی و سموم را از پوست سر خارج می کند. همچنین چربی اضافی را از بین می برد و فولیکول های مو را برای عملکرد مناسب فعال می کند. این یکی از راه های جلوگیری از ریزش مو از طریق تعریق است. موضوع مقاله: آیا تعریق باعث ریزش مو می‌شود؟.

۳- موها را بیش از حد معمول بشویید به خصوص اگر هوا گرم و مرطوب است و بیشتر مستعد عرق کردن هستید. این به از بین بردن کثیفی و تولید سبوم اضافی که می تواند با عرق مخلوط شده و باعث ریزش مو شود، کمک می کند.

۴- از مدل موی سفت یا دم اسبی که می تواند مانع از تبخیر عرق و تجمع آن با کثیفی و روغن در پوست سر و در نتیجه باعث ریزش مو شود، خودداری کنید. موها را شل نگه دارید تا عبور هوا بهتر شود.

۵- پوست سر را با روغن ماساژ دهید. این به گردش خون مناسب در فولیکول های مو کمک می کند و همچنین تغذیه عمیق و حذف آلودگی و سموم را تضمین می کند. این یکی از بهترین راه ها به غیر از شامپو زدن برای جلوگیری از ریزش مو از طریق تعریق است.

مشاهده لیست کامل انواع روغن مو + خرید آنلاین

راه های کاهش تعریق پوست سر

  • بدون استرس و اضطراب بمانید.
  • بعد از ورزش موهای خود را بشویید.
  • تکنیک های تنفس عمیق مفید هستند.
  • سبک زندگی فعال و متناسبی داشته باشید
  • راه های طبیعی را برای جلوگیری از تعریق زیاد امتحان کنید.

از غذاهای سرخ شده گرم شده، فست فودها، شیرینی های بیش از حد و نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید زیرا اینها گرمای بیش از حد در بدن تولید می کنند و منجر به تعریق بیش از حد می شوند.
در حالی که بیشتر افراد تعریق را با دفع سموم و مواد زائد از بدن مرتبط می دانند، تعریق بیش از حد می تواند به آسیب مو و پوست سر منجر شود. آیا عرق کردن باعث ریزش مو می شود؟ مطالعات نشان می دهد که وقتی اسید لاکتیک با کراتین مخلوط می شود، می تواند منجر به آسیب مو شود. عوامل دیگری مانند عفونت و کم آبی نیز در ریزش مو نقش دارند. شستن مکرر موها و ماساژ دادن پوست سر با روغن می تواند از عرق کردن موهای شما جلوگیری کند. علاوه بر این، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مدیریت موثر استرس می تواند تعریق پوست سر را به شدت کاهش دهد. موضوع مقاله: آیا تعریق باعث ریزش مو می‌شود؟.

رژیمهای غیر تخصصی و غیر علمی

افرادی که رژیم های سنگین می‌گیرند، بدنشان دچار کمبود پروتئین می‌شود. منبع تغذیه مو پروتئینی به نام کراتین است که مهمترین و غنی ترین منابع کراتین، تخم مرغ، شیر و لبنیات، ماهی، مرغ، گوشت قرمز و حبوبات می‌باشند. مصرف مواد پروتئینی نه تنها قدرت فولیکول‌های مو را بیشتر می کند، بلکه ساختار و رنگ مو را بهبود داده و ساقه مو را شفاف تر و قوی تر می ‌نماید. افراد گیاه خوار عمدتا به کمبود کم خونی و پروتئین دچار می‌شوند که از عوامل اصلی ریزش مو هستند. اگرچه گیاهان نیز دارای پروتئین هستند اما پروتئین‌های گیاهی حاوی اسید آمنه کافی متاسفانه نمی‌باشد.

عدم توازن ویتامین ها و مواد معدنی در بدن

عدم توازن ویتامین ها و مواد معدنی در بدن

امروزه به دلیل تغذیه غیراصولی و کاهش کیفیت مواد غذایی (به دلیل افت کیفیت خاک مزارع، استفاده از هورمون ها برای پرورش میوه‌ها و پروار کردن طیور و دام‌ها)، کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی در اکثر افراد دیده خواهد شد. استرس، فعالیت‌های بیش از حد، مصرف الکل و استعمال دخانیات نیاز بدن به برخی از آن‌ها را بیشتر می‌کند. کمبود ویتامین‌هایی چون E، C، B6 و آهن باعث ریزش مو در افراد خواهد شد، پس گاهی برای جبران فقر ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن باید از مکمل‌های غذایی استفاده نماییم. موضوع مقاله: آیا تعریق باعث ریزش مو می‌شود؟.

بدن ما برای متابولیزم صحیح، نیازمند ویتامین‌ها و مواد معدنی است. بدن برای حفظ سلامت موها و رویش موهای جدید نیازمند مقادیری از مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین و سایر مواد مغذی می‌باشد که عدم توازن مواد مغذی در بدن منجر به افزایش ریزش مو و کاهش رویش مجدد آن می شود.

مشاهده لیست کامل انواع تقویت کننده مو + خرید آنلاین

بنابراین تنها کمبود مواد معدنی و ویتامین موجب ریزش مو نخواهد شد! بلکه عدم تعادل در مواد مغذی ویتامین ها در بدن نیز موجب ریزش مو می‌شود. متاسفانه برخی پزشکان بدون در نظر گرفتن این موضوع، به تجویز انواع قرص‌های مولتی ویتامین و مینرال می‌پردازند که باعث ازدیاد و ایجاد عدم تعادل در بدن می‌شوند. مو به عنوان بافت نرم بدن محسوب شده و برای ترمیم، رشد و حفظ سلامت خود نیازمند مواد مغذی از قبیل پروتئین، منیزیم، کلسیم، منگنز، روی و ویتامین‌ها است. موضوع مقاله: آیا تعریق باعث ریزش مو می‌شود؟ .

حفظ سلامت و نگهداری و درخشندگی موها ، بعد از ورزش

تعریق هنگام انجام تمرینات ورزشی، بدن را از شر سموم خلاص کرده و آن را از درون، درخشان خواهد ساخت. برای جلوگیری از عرق کردن پوست و موی سر، باید چند نکته‌ی مهم را به خاطر داشنه باشید: موهای خود را همیشه تمیز و مرطوب نگه دارید. نکاتی را در خصوص این مراقب ها، به شما عزیزان ارائه خواهد کرد:

حفظ سلامت و نگهداری و درخشندگی موها ، بعد از ورزش

۱- پیش از شروع فعالیت‌های ورزشی، موهای خود را با کش، به صورت دم اسبی یا مدل جمع ببندید. این کار، موها را از صورت و گردن دور می‌کند و موجب خنک شدن و کمتر عرق کردن شما می‌شود.

۲- همیشه طی ورزش کردن، حوله دستی کوچکی داشته باشید که در فاصله بین تمرینات و در زمان استراحت، حتما عرق پیشانی و سر را با آن خشک نمایید.

۳- اگر دوست دارید برای جلوگیری از خشک شدن موهایتان، هر بار پس از اتمام تمرینات، موها را شامپو نزنید، طوری برنامه ریزی نمایید که روزهایی که تمرینات سنگین ورزشی انجام داده و بیشترعرق می کنید، موها را حتما شامپو بزنید و در روزهای دیگر، فقط موها را با آب بشویید. چنانچه برنامه ورزشی شما به نحوی است که در طی هفته، زیاد عرق می‌نمایید، شستشوی موها، بعد از هر جلسه تمرینی کاملا ضروری باشد. در صورتیکه تمرینات شدید ورزشی ندارید و تمرینات سبک تری مثل یوگا را انجام نمودید و کمتر عرق خواهید کرد، در چنین شرایطی برای جلوگیری از خشک شدن موها حداقل یکبار در هفته، موها را بشویید و زیاد آنها را دستکاری ننمایید. موضوع مقاله: آیا تعریق باعث ریزش مو می‌شود؟.

۴- از شامپویی با PH مناسب نوع موی خود استفاده نمایید، این شامپوها بدون هیچ گونه صدمه شیمیایی به موها، آنها را سالم و تمیز نگه می‌دارند.

۵- پس از تموم شدن تمرینات ورزشی ،حتما دوش بگیرید و روزهایی که لازم می‌باشد که از شامپو استفاده نمایید ،۲-۱ دقیقه پوست سر را با شامپو ماساژ داده و بعد این شامپو را به تمام موها رسانده و موها را بالای سر جمع کنید و بگذارید به همین حالت بماند. بعد از اتمام شستشوی بدن، موها را آبکشی نمایید.

۶- بعد از دوش گرفتن، موها را با حوله به آرامی خشک نمایید و اگر موهایی فر و مجعد یا خیلی خشک دارید، از  نرم کننده تقویتی یا سرم مو بعد از حمام استفاده نمایید.

مشاهده لیست کامل انواع سرم مو + خرید آنلاین

۷-برای حفظ رطوبت موها هفته‌ای یکبار از روغنی گرم برای موها استفاده نمایید و موها را با آن ماساژ دهید و بعد از یک ساعت آنها را با شامپو کاملا بشویید.

۸-استفاده از ماسک مو هر یک‌بار در ماه، به حفظ رطوبت بیشتر موها بسیار کمک می‌کند.

بنابراین برای داشتن موهایی سالم و درخشان، انجام توصیه‌های بالا را در کنار انجام فعالیت‌های ورزشی خود، جدی بگیرید و همواره موهای خود را تمیز و مرطوب نگه دارید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + نوزده =

مطالب تصادفی

نسترن آرا به ما اجازه دهید که وقتی مطالب به‌روزرسانی شدند و یا مطلب جدیدی روی سایت قرار گرفت به شما خبر دهیم.
رد
اجازه دادن به اعلان‌ها